ورود

ورود به حساب کاربری

نام كاربری *
رمز عبور *
من را به خاطر داشته باش

fa  en

social rss circle internet   linkedin logo button   aparat icon color white 32


واژه "مشاوره" از منظر ادبیات نوشتاری و فرهنگ واژگان ما ایرانیان پارسی زبان، تحت عنوان اسم فاعل با ریشه عربی به معنای: مشورت کننده، کنکاش کننده، طرف شور آمده است که معادل پارسی آن واژه "رایزن" به مفهوم کسی که (چه حقیقی و چه حقوقی) در امری با وی مشورت می‌کنند و یا او رای و عقیده خود را در مورد موضوعی بگوید، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

و باز از دیدگاه فرهنگ بالنده ملی ایران زمین "مشاوران" کسانی هستند که نه تنها در متن اساطیر کهن ما دارای نقش تاثیر گذار و از جایگاه ویژه‌ای برخوردار بوده‌اند، بلکه طبق مستندات موجود در زمینه‌های سیاسی و تاریخی نزدیک به سه هزار سال قدمت دارند.

شکل‌گیری اساسی و کاربردی خدمات "مشاوره مدیریت" در دوران معاصر بمثابه ارایه دهندگان یک خدمت کاملاً حرفه‌ای بر پایه آموخته‌های علمی و یافته‌های علمی متولیان آنان یعنی مشاوران مدیریت به مخاطبین خود که بیشتر در زمره مدیران و دست‌اندرکاران رده‌های تصمیم‌گیری می‌باشند، تقریباً از اوایل قرن بیستم هم زمان با استقرار سازمان‌ها،‌آغاز شد.

در ایران نیز از حدود 4 دهه قبل همگام با آغاز بهره‌گیری از ظرفیت‌های مدیریت علمی در امور مختلف اجتماعی، اقتصادی و سیاسی لزوم استفاده از حرفه "مشاوره مدیریت" کم‌کم جا باز کرده و اهمیت بیشتری یافته است. هم اکنون در کشور هیچ سازمان و یا فعالیتی را نمی‌توان یافت که مشاوران مدیریت در بدنه آن نقش آگاهانه و سازنده نداشته باشند. لیکن علیرغم این حضور گستره و طیف فراگیر و تاثیرگذار آن،‌ هنوز جایگاه قانونی و در خور شأن صنف مشاوران مدیریت به روشنی تعریف نشده است.

از این رو انجمن صنفی مشاوران مدیریت ایران در قالب یک تشکیلات با ماهیت حرفه‌ای و یک نهاد فراگیر غیردولتی با تعیین اهداف عالیه خود در سال 1377 تشکیل و اعضای آن همواره تلاش می‏نمایند با پیگیری مصرانه خط مشی‌های کارساز و چاره‌ ساز گام‌های هرچه استوارتر را با حفظ انسجام و مشارکت یک دیگر در جهت اعتلای درست فرهنگ مشاوره در کشور، همسویی و تلاش عملی در رسیدن به توسعه پایدار و خلاصه نیل به آرمان‌های مقدس ملی ومیهنی بر دارند.
اما به قول حافظ:

ما بدان مقصد عالی نتوانیم رسید          هم مگر پیش نهد لطف شما گاهی چند


88246929-30(021)
88248547-8(021)
 Telegram_Messenger.png
 
عضو کانال تلگرام ما شوید

info[@]imca.ir
support[@]imca.ir
تهران- بزرگراه جلال آل احمد، روبروی شهرآرا،خیابان چهارم، خیابان شهید مهدی نژاد، پلاک 70، واحد 3 - کد پستی 1446663414
logo cmc   logo_icmci

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account